Bir Türk Trollü Tarafından Taciz Edildim

by Lindsey Snell

Doğum günümden iki gün önce, paylaştığım bir şeye yanıt olarak rahatsız edici bir tweet geldi. Hesabın adı, Fransa, Avusturya ve bir dizi başka ülkede terör örgütü olarak kabul edilen ve Türk aşırı milliyetçi Bozkurtlar hareketine atıfta bulunan @GreyWolvesUnity idi. “Birkaç gün sonra 37 yaşına basacaksın ve hala Türkiye hakkında yalanlar üreterek hayatını boşa harcamaya devam ediyorsun.”

Birtakım gelişigüzel google araması doğum tarihimi ortaya çıkarmayı başarınca, biraz rahatsız oldum. Ancak bir arkadaşım beni yalnızca doğum tarihimi değil, seçmen kayıt partisi üyeliğimi ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki önceki adreslerimi de ortaya çıkaran bir arama motoruna yönlendirdi. “Erken doğum günün kutlu olsun. Quantico üzerinden yönlendirilen Google’ın daha güçlü sürümünü kullanmayı unuttun mu?” diye de şaka yaptı.

Daha sonra, muhtemelen doğum tarihime atıfta bulunduğu tweet’den korkmadığımı hissederek, hesap başka bir tweet attı. “Bu arada, [ev adresim] etrafında sözde Türk olan hainleri görüyor musun?” Kanım dondu resmen. Dört yıldır yaşadığım Almanya’da, katı gizlilik yasaları halkın özel adreslere erişimini engelliyor. Binamın tanımlanabilir fotoğraflarını asla yayınlamamaya ve mahallemde asla coğrafi etiketleme yapmamaya hep özen gösterdim.

Türk trol hesapları açısından popüler bir hedef olan Twitter’a benzer hesaplardan gelen yüzlerce küfürlü, kural ihlal eden yorumu başarısızlıkla bildirdim. Çünkü Twitter, kullanıcıların beni bir fahişe, terörist olarak adlandırdığı ve işimle ilgili açık yalanlar yaydığı yorumlara karşın hiçbir eylemde bulunmadı. Yine de, ev adresimi, Twitter’ın kullanım koşullarında açıkça belirtilen kural ihlalini ve aşırı bir güvenlik tehlikesi ortaya çıkaran tweet’lerin platform tarafından kaldırılmasını bekledim. 

Adresimi içeren tweetlerin her birini defalarca Twitter’a bildirdim. Yanıt olarak, Twitter’dan tweet’lerin herhangi bir kuralı ihlal etmediğini söyleyen bir düzine e-posta aldım.

Sonunda, AB Parlamentosu için çalışan biri bana ulaştı ve konuyu Avrupa’daki Twitter ofisine iletmeyi teklif etti. 12 saatten fazla kaldıktan sonra, tweetler nihayet kaldırıldı. Ancak, @GreyWolvesUnity hesabı yine de halen aktif. Tweetler görülebildiği zaman esnasında, bir dizi AKP yanlısı hesap adresimi kopyaladı ve kendileri yayınlamaya başladı. Bu tweetleri de bildirdim. Twitter’dan yaptıklarının herhangi bir kural ihlali olmadığına dair cevaplar aldım.

@Greywolvesunity ‘nin Twitter hesabı, Türkiye’nin iktidardaki siyasi örgütü olan AK Parti’nin tanıtımını yapan binlerce tweetten biraz daha fazlası. Hesap düzenli olarak Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu retweetliyor. @Greywolvesunity’nin takipçileri arasında, batık bir dinozor temalı eğlence parkına 750 milyon dolarlık bir kamu Fonu harcanmasından sorumlu eski Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek de var.

Türk Ak Parti’sinin Twitter’ı kötüye kullanma konusunda uzun bir geçmişi var. Haziran 2020’de Twitter, Türk hükümetine bağlı 7.340 hesabı tanımladıklarını ve ortadan kaldırdıklarını açıkladı. Twitter, hükümet tarafından gönderilen binlerce tweet’in liste halinde tablolarını oluşturup indirmeye hazır hale getirdi. Temizlenen materyalde bana yönelik birkaç Tweet bulabildim. Bunlardan birinde, fahişe anlamına gelen bir Alman küfrü olan “schlampe” olarak adlandırılmıştım. Yani aslında, Türk Hükümeti bana fahişe dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Direktörü Fahrettin Altun, platformun Türkiye’deki devlet bağlantılı hesaplarının temizlemesine yanıt olarak Twitter’ı eleştirerek, “…Twitter sadece bir sosyal medya şirketi değil, belirli siyasi ve ideolojik eğilimleri olan bir propaganda makinesidir” dedi ve daha önce Türkiye’de Wikipedia, YouTube ve Twitter’a erişimi engelleyen Türk hükümetine atıfta bulunan bir tehditte bulundu, “Geçmişte benzer adımlar atmaya çalışan birçok kuruluşun nihai akıbetini [Twitter] hatırlatmak isteriz”.

2020’de devlete bağlı hesapların temizlenmesine rağmen, Twitter AKP’nin platformu kötü kullanımına devam etmesiyle mücadele etme konusunda çok az şey yaptı. Ecole Polytechnique Federale de Lausanne tarafından Twitter’ın Trend algoritması üzerine yapılan son bir araştırma, Türkiye’deki yerel trendlerin %47’sinin ve küresel trendlerin %20’sinin fabrikasyon olduğunu buldu. Çalışmada analiz edilen 802 Türkiye trendinden 348’i AKP yanlısı, 124’ü ise AKP’nin baş rakibi siyasi parti olan CHP’ye yönelikti.

#SuriyelilerDefolsun, ‘Suriyeliler Gitsin’ anlamına gelen aşağılayıcı bir slogan. Raporda, “ Bu hashtag, olumsuz duygular içermesi nedeniyle daha geniş kamuoyunun dikkatini çekti ve [sahte olmasına rağmen] Türkiye’de tartışmalara yol açtı.” diyor.

Muhtemelen, AKP yanlısı bir hesabın ev adresimi nasıl bulduğunu asla öğrenemeyeceğim, ancak halkın içinden bir vatandaşın bu bilgilere erişmesinin imkansızlığı, hesap sahibinin ya Alman hükümeti için çalıştığını ya da bunu yapan birini tanıdığını gösteriyor. Türk devletinin, Türkiye’deki 2016 darbe girişiminin ardından Almanya’ya sığınan on binlerce Türk muhalifini takip etmek için binlerce casus istihdam ettiği iddia edilmişti.

Türk milliyetçiliği etkisi birçok Alman devlet kurumunda mevcuttur. Son zamanlarda, Türkiye’nin Diyanetine veya hükümet dini otoritesine yakından bağlı bir Alman örgütü olan DITIB, Alman hükümetinin daha önce DITIB din görevlilerini Almanya’daki Türk muhalifleri casusluk yaptıklarına dair soruşturmasına rağmen, Alman okullarında din eğitiminin içeriğine karar vermekle görevli bir kurulda yer aldı.

Türkiye’deki bir gazeteci arkadaşım olayla ilgili polise ihbar bildirimi yapmamı söyledi. “Bak, kulağa çılgınca geliyor, ama sana bir şey olursa, bu sorumlu kişiyi bulmamıza yardımcı olur” , “Bu şekilde çok fazla insanımız öldü.” dedi.

Polise gittim ve onlara ev adresimi gösteren tweetlerin ekran görüntülerini verdim. Bir memur raporu aldı ama yapabilecekleri fazla bir şey olmadığını söyledi. “Bu kişi sizi tehdit etmemiş” diye ekledi.

Güldüm ve kafa salladım. Almanya’da kol gezen şiddet yanlısı, aşırı milliyetçi, terör örgütünün bir üyesi bana nerede yaşadığımı bildiklerini söyleyip ve sonrasında da bunu kanıtladı. Bundan daha büyük bir tehdit hayal etmek oldukça güç.

Share this: